21 wrzesień

We Wrocławiu chce się żyć – gdzie warto zamieszkać?

W ostatnim tygodniu Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki zeszłorocznego spisu powszechnego. Zgodnie z nimi Wrocław stał się trzecim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców, wyprzedzając tym samym Łódź. Nie od dzisiaj wiemy, że Wrocław jest świetnym miejscem do życia, dlatego w najnowszym wpisie opowiemy Wam o najatrakcyjniejszych miejscach do zamieszkania we Wrocławiu.

Zgodnie z danymi GUS w stolicy Dolnego Śląska zamieszkiwało w ubiegłym roku 673 tysiące osób, to o 31 tysięcy osób więcej niż dekadę temu. Rozwój naszego miasta jest widoczny na każdym kroku, kolejne międzynarodowe firmy otwierają swoje biura we Wrocławiu.

Stolica Dolnego Śląska przyciągnęła w ostatnim roku 27 pracodawców zatrudniających ponad 1000 osób. Są to firmy i instytucje, które zatrudniają wrocławian i osoby z regionu oraz korporacje, które na swoją siedzibę wybrały stolicę Dolnego Śląska, a liczba zatrudnionych obejmuje osoby z oddziałów w całej Polsce.

Wśród największych znajdują się takie marki jak AmRest (operator sieci KFC w Polsce), Kaufland, banki Santander (dawne BZ WKB) i Credit Agricole, fabryki Volvo i Align Technology Afab oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Gdzie zatem Warto zamieszkać we Wrocławiu?

Uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z marca 1991 roku utworzono w mieście 48 osiedli, które zastąpiły dawne dzielnice. Posiadają one rady osiedlowe, które spełniają ograniczone funkcje samorządowe. Pod względem liczby mieszkańców, największymi osiedlami są Gajowice, Gądów-Popowice Południowe oraz Grabiszyn-Grabiszynek.

Jednak, naszym zdaniem liczba mieszkańców nie odzwierciedla atrakcyjności danej dzielnicy, dlatego zrobiliśmy w biurze mini-ranking, w którym wskazaliśmy trzy najciekawsze lokalizacje do życia w naszym mieście. Wśród trzech osiedli najchętniej zamieszkiwanych we Wrocławiu znalazły się Wielka Wyspa, Borek oraz Kępa Mieszczańska.

Wielka Wyspa – czysta zieleń blisko centrum

Wyspa na Odrze w samym centrum Wrocławia? To brzmi jak świetne miejsce do życia, naszym zdaniem tak właśnie jest. Znajdujące się na niej osiedla Bartoszowice, Biskupin, Dąbie, Sępolno, Szczytniki, Zacisze i Zalesie, stanowią wschodnią część Śródmieście.

Wyspa w obecnej postaci powstała na skutek przekopania w latach 1912–1917 kanałów lateralnych: żeglugowego i przeciwpowodziowego, przez który prowadzą mosty: Jagiellońskie i Chrobrego. Dodatkowo most Bartoszowicki łączy wyspę z groblą pomiędzy kanałami. Na wyspę prowadzą także mosty Zwierzyniecki i Szczytnicki.

Rozległe tereny zielone, bliskość Odry, a także spokojne sąsiedztwo czynią to miejsce idealnym do życia. Świetna komunikacja, a także pełna infrastruktura zapewniają Wielkiej Wyspie pełną wystarczalność. Do tego Wyspa objęta jest ochroną indywidualną w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, w ramach Szczytnickiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego

Wielka Wyspa z lotu ptaka – System Informacji Przestrzennej Wrocławia

Borek – świetnie skomunikowana ostoja ciszy i spokoju  

Borek jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wrocławskich osiedli. W cieniu zabytkowych wilii i wieży ciśnień z 1903 roku znajduje się tu również największa zajezdnia tramwajowa we Wrocławiu. Dzięki temu jest to jedno z najlepiej skomunikowanych miejsc na mapie stolicy Dolnego Śląska.

Przejeżdża tędy łącznie 9 linii tramwajowych (ulicą Powstańców Śląskich, Ślężną i Hallera) i 8 linii autobusowych. Historyczny sznyt Borka dopełniają rozległe tereny zielone (w tym Park Południowy) oraz ciche, osłonięte od głównych dróg uliczki. W przerwie od spacerów można zakosztować kultury wysokiej w Teatrze Pantomimy, czy też skosztować bogatej oferty gastronomicznej. Do najbardziej znanych mieszkańców osiedla zaliczali się się Sylwester Chęciński, Tadeusz Różewicz czy Krzysztof Kiljański.

Dzielnica Borek z lotu ptaka – System Informacji Przestrzennej Wrocławia

Kępa Mieszczańska – kolejna wyspa odzyskująca swój blask

Przed Wami kolejna wrocławska wyspa, którą otaczają wody Odry. Kiedyś zaniedbana i zapomniana, dzisiaj odkrywana na nowo i sukcesywnie rewitalizowana. Bliskość Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Biblioteki UWr czyni to miejsce wyjątkowym na akademickiej mapie Dolnego Śląska.

Kępa Mieszczańska połączona jest ze Śródmieściem pięcioma zespołami mostów: Uniwersyteckim, Pomorskim, MieszczańskimSikorskiego i Dmowskiego. Znajduje się w samym centrum Wrocławia, przez co wszędzie jest blisko.

Atrakcyjność Kępy oraz możliwości związane z jej położeniem tworzą miejsce jedyne w swoim rodzaju. Bulwary spacerowe, przystań, modne restauracje, budynki mieszkalne o ciekawym designie sprawiają, że wyspa zyskała nowy, wielowymiarowy charakter.

Kępa Mieszczańska z lotu ptaka – System Informacji Przestrzennej Wrocławia

Podsumowanie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wprost z Wrocławia, mamy wiele świetnych lokalizacji na mapie naszego miasta. Cieszymy się rozwojem stolicy Dolnego Śląska i optymizmem patrzymy w przyszłość. Serdecznie zachęcamy do kontaktu!

Jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Skorzystaj z formularza, a my przedstawimy co możemy dla Ciebie zrobić

    Na sprzedażNa wynajem

      Na sprzedażNa wynajem