biuro@fidom.pl    |    Przemysław Fiałkowski +48 516 172 575 pol-ang    |    Bartłomiej Domowicz +48 516 172 765

Home staging

W obecnym czasie coraz trudniej jest wyróżnić się na bogatym rynku wynajmów oraz sprzedaży. Warto, przed wprowadzeniem swojej nieruchomości na rynek, przygotować ją tak, aby potencjalny Najemcy czy Kupujący od razu poczuł, że jest „u siebie”.

Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi home staging. Jest to coraz popularniejsze zjawisko polegające na odpowiednim przygotowaniu mieszkania na sprzedaż lub wynajem.

Oto kilka rad, które przy niewielkim nakładzie środków finansowych, przyczynią się do znacznego zwiększenia atrakcyjności nieruchomości.

  1. Porządek. Najważniejszym elementem przygotowania mieszkania na prezentację klientom jest jego posprzątanie. W czystym, ładnie pachnącym mieszkaniu każdy od razu czuje się lepiej. Jest to najważniejszy krok, który ma największy wpływ na pierwsze wrażenie odwiedzjącego.

  2. Usunięcie drobnych usterek. Przed zaprezentowaniem nieruchomości warto zadbać o naprawy. Nie chodzi o celowe maskowanie wad, ale o usuwanie drobnych usterek jak na przykład dokręcenie poluzowanych zawiasów w szafkach, naoliwienie skrzypiących drzwi czy wymianę przepalonych żarówek.

  3. Depersonalizacja mieszkania. Potencjalnemu lokatorowi łatwiej będzie wyobrazić sobie własną aranżacje nowego lokum, jeśli meble nie będą przepełnione pamiątkami z wakacji poprzednich lokatorów czy też ich prywatnymi zdjęciami. Dzięki temu, oglądającemu nieruchomość łatwiej będzie rozplanować rozłożenie jego własnych pamiątek czy mebli.

  4. Neutralne kolory. Jeśli planujesz remont mieszkania przed jego wynajęciem lub sprzedażą, warto unikać kontrowersyjnych rozwiązań. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby nie zawężać grona potencjalnych najemców czy kupujących. Ważne są neutralne kolory ścian, dopasowany kolor podłogi czy unikanie, często niepraktycznych, rozwiązań architektonicznych.

  5. Zmiana aranżacji. Często właściciele mieszkań, którzy w nich mieszkali są przyzwyczajeni do dotychczasowego układu mebli i uważają go za jedyny słuszny. Warto jednak czasem zastanowić się nad przearanżowaniem przestrzeni. Niekiedy przestawienie kilku mebli, pozwala wygospodarować dodatkowa przestrzeń i sprawia, że wnętrze staje się bardziej funkcjonalne.

  6. Dodatki. Pisaliśmy, że prywatne zdjęcia czy pamiątki nie są zalecane w home stagingu. Jednak, drobne dodatki w postaci wazonu ze świeżymi kwiatami, małego dywaniku czy dobrze dobranego obrazu mogą podnieść walory estetyczne mieszkania.