biuro@fidom.pl    |    Przemysław Fiałkowski +48 516 172 575 pol-ang    |    Bartłomiej Domowicz +48 516 172 765

Rynek wtórny. Ceny mieszkań po II kw. 2014 r.

Rynek nieruchomości charakteryzuje się większą podażą mieszkań niż popytem, dlatego ceny nie idą w górę. Z danych serwisu dom.gratka.pl wynika, że ceny mieszkań na rynku wtórnym najbardziej wzrosły w Olsztynie (mieszkania 1-pokojowe), Lublinie i Wrocławiu (2-pokojowe) oraz Gorzowie Wielkopolskim (3-pokojowe). Osoby chcące nabyć kawalerkę w Kielcach mają z kolei powody do radości – spadek cen na ten rodzaj lokalu wyniósł tutaj 6 proc.

Ceny mieszkań

W segmencie mieszkań jednopokojowych największy wzrost średniej ceny ofertowej podczas trzech pierwszych miesięcy nastąpił w Olsztynie i wyniósł 3 proc. W segmencie mieszkań 2-pokojowych największy wzrost cen miał miejsce w Lublinie i Wrocławiu – 2 proc, natomiast w segmencie mieszkań 3-pokojowych – w Gorzowie Wielkopolskim (również 2 proc.). Wzrosty cen ofertowych w I kwartale nie występowały jednak we wszystkich analizowanych segmentach jednostajnie.

W ciagu trzech ostatnich miesięcy ceny ofertowe spadły m.in.: w Kielcach w segmencie kawalerek (-6 proc.), wśród mieszkań 2-pokojowych w Bydgoszczy (-2 proc.), wśród mieszkań 3-pokojowych w Łodzi (-6 proc.). 

Struktura sprzedaży mieszkań

Około 65 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w sprzedaży w II kwartale 2014 roku, miało ponad 13 lat. Najwięcej lokali ponad trzynastoletnich proponowano do sprzedaży (podobnie jak w I kwartale) w Opolu – 84 proc. całej oferty rynkowej w tej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że liczba lokali w takim wieku w porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła w Opolu o 4 proc. Podobne ilości starszych lokali oferowano Białymstoku i Łodzi – odpowiednio 78 i 79 proc. wszystkich ogłoszeń w tych miastach. 

Z kolei najwięcej mieszkań wybudowanych w ostatnich trzynastu latach oferowano do sprzedaży w Krakowie - 43 proc. całej oferty sprzedażowej mieszkań na rynku wtórnym w tym mieście. 

Jeśli chodzi o strukturę sprzedaży mieszkań ze względu na ilość pokoi to dominowały we wszystkich analizowanych miastach mieszkania 2- i 3-pokojowe. 

Najwięcej mieszkań jednopokojowych na rynku wtórnym w II kwartale oferowano w Krakowie – 13 proc. całej oferty kwartalnej w mieście. W Łodzi oferowano najwięcej mieszkań 2-pokojowych – 42 proc. W Gorzowie Wielkopolskim oferowano najwięcej mieszkań 3-pokojowych – 43 proc. Lokale posiadające więcej niż 3 pokoje najczęściej występowały w ofercie szczecińskiej – 20 proc.

Rynek kredytów hipotecznych

W trakcie drugiego kwartału banki systematycznie zwiększały koszty kredytów mieszkaniowych. Spośród 20 ogólnopolskich banków, w II kwartale jedynie 1 bank poprawił swoją ofertę w stosunku do I kwartału 2014 r., 11 banków pogorszyło oferty, natomiast 8 banków pozostawiło je bez zmian. 

Zauważalna jest stabilizacja ofert na rynku, zmiany związane ze wzrostem kosztów kredytu nie były bowiem tak duże jak w poprzednich kwartałach. Jednak średnia wysokość marży dla ostatniego dnia II kwartału dla 20 ogólnopolskich banków wyniosła 1,83% (przy założeniu kredytu na 300 tyś zł, posiadania 20% wkładu własnego oraz skorzystaniu z najbardziej popularnych promocji),w stosunku do średniej marży 1,69% w I kwartale.

 

oprac. :  eGospodarka.pl